Потрібна готовність “на вчора” Хімічна зброя – це засоби масового ураження нервово-паралітичної дії, заборонені для використання під час війни, бо наслідки ураженням далеко не тимчасові і вартують постраждалим не лише здоров’я, а навіть і життя.
У тяжких випадках, навіть якщо людина виживе після отруєння, вона буде страждати від невідворотного ушкодження м’язів та органів, можливе також тривале ушкодження нервів.
Однак використання Росією хімзброї вже стає частиною її військової доктрини, попереджає стратегічний аналітик і експерт у сфері оборони, співробітник Гаазького центру стратегічних досліджень (HCSS), колишній підполковник Королівських військово-повітряних сил Нідерландів Патрік Болдер.
Тож, підкреслив він, існує ризик так званого випадкового або навмисного інциденту, наприклад, під час навчань російських військ на кордоні з НАТО. “Тепер, коли використання хімічної зброї, схоже, дедалі більше нормалізується серед російських військ і стає частиною їхньої військової доктрини, це означає, що це є частиною їхнього методу роботи. Тож існує ризик того, що російські війська на кордоні можуть проводити навчання з хімічною зброєю”, – зауважив він на початку липня у коментарі Укрінформу. Експерт також описує потенційні сценарії втілення його прогнозів. Наприклад, на кордоні з Естонією росіяни можуть проводити навчання з хімічною зброєю, і раптом щось може піти не так – начебто випадково чи навмисно. Тоді хімічна хвиля може перейти кордон через сприятливі метеорологічні умови і вразити солдат НАТО, а також цивільних мешканців прикордоння. “Як ми на це відреагуємо? Чи це буде акт війни? Чи зможемо ми довести, що це було навмисно? А якщо Росія скаже: “Ой, вибачте”, чи повіримо ми в це? Як ми відреагуємо дипломатично та військово?”, – задається він запитанням, що поки не має чіткої відповіді. При цьому недавній звіт військової розвідки Нідерландів підкреслює: подібні сценарії цілком можливі, і до них потрібно бути готовими, – додає фахівець.
Як заявив міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс, ця зброя застосовується Росією в Україні систематично та у великих масштабах, але це неприйнятно і вчергове демонструє жорстокість агресора, з якої стикається Україна.
Тож застосування хімічної зброї Росією не повинно бути нормалізованим. Бо зниження порогу використання цього типу зброї становить небезпеку не лише для України, а й для решти Європи та світу. “Насправді, цей звіт військової розвідки Нідерландів повинен спонукати до роздумів про подібні ситуації і змусити нас подумати: це цілком можливий сценарій, і ми повинні до нього підготуватися. І цей звіт показує, що це цілком можливо. Це вже не неймовірно”, – наголосив Болдер. Й це вимагає посилення санкцій, ізоляції Росії та більшої військової підтримки України, – вважає Брекельманс. Беззаперечні докази Та якщо Європи це поки ще не торкнулося, в Україні росіяни не соромляться вдаватися до будь-яких заборонених способів ведення війни.
Так, наприкінці червня Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) підтвердила використання російською армією сльозогінного газу CS в Україні. Речовина CS – це хлорбензиліденмалононітрил, призначений для розгону масових заворушень. Інцидент стався у лютому 2025 року вздовж лінії зіткнення у Дніпропетровській області, йдеться у звіті ОЗХЗ за підсумками третього візиту технічної допомоги в Україну, опублікованому на сайті організації.
Військова доктрина: Україна як полігон для хімічної зброї РФ

Військова доктрина: Україна як полігон для хімічної зброї РФ