Перемовини Стамбул-3: причини, прогнози, наслідки

Новини політики - Перемовини Стамбул-3: причини, прогнози, наслідки

Перемовини Стамбул-3: причини, прогнози, наслідки

Продовження стамбульської гри Отже, очолює українську делегацію новий секретар Ради національної безпеки та оборони Рустем Умєров.
Також до складу переговорної групи входять: Олександр Бевз – радник керівника Офісу президента; Олександр Дьяков – заступник начальника штабу командування ВМС ЗСУ; Сергій Кислиця – перший заступник міністра закордонних справ України; Юрій Ковбаса – представник уповноваженого ВР з прав людини в системі органів сектору безпеки й оборони; Георгій Кузьмичов – офіцер протоколу Апарату забезпечення службової діяльності головнокомандувача ЗСУ; Олег Луговський – перший заступник голови СЗР; Євгеній Острянський – заступник начальника Генштабу ЗСУ; Олександр Поклад – заступник голови СБУ; Вадим Скібіцький – заступник начальника ГУР МО; Андрій Фомін – начальник відділу міжнародного права – заступник начальника управління міжнародного та операційного права Центрального юруправління Генштабу; Олексій Шевченко – заступник начальника Генштабу ЗСУ; Олександр Шеріхов – старший офіцер Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ, а також Євген Шинкарьов – заступник начальника штабу командування Повітряних Сил ЗСУ.
Як повідомило Суспільному джерело в Офісі президента, делегація від України вже вирушила до Туреччини на переговори з Росією.
Російська делегація також вже вилетіла до Стамбула, повідомили Интерфаксу в авіаційних службах РФ.
Делегацію країни-агресора традиційно очолив помічник лідера РФ Владімір Мединський, котрий вже керував групою російських переговорників у Стамбулі навесні 2022 року.
Порядок денний нинішньої зустрічі раніше озвучила українська сторона: це повернення військовополонених, повернення викрадених Росією дітей та підготовка зустрічі на рівні лідерів.
Окрім того, представники України на перемовинах у Туреччині знову наполягатимуть на необхідності негайного та повного припинення вогню, зокрема ось таких ударів по цивільній інфраструктурі, повідомив президент України Володимир Зеленський.
Переговорний процес отримав нове дихання після призначення ексміністра оборони Рустема Умєрова на посаду секретаря РНБО, пише DAYCOM.Глава держави відкрито закликав активізувати дипломатичний трек: Зеленський прямо говорить про потребу тут “більшої динаміки”.
При цьому Туреччина у ролі модератора вже кілька разів ставала місцем для діалогу, і її президент Реджеп Таїп Ердоган спілкувався безпосередньо з Путіним 18 липня, що може стати ключем до відчинення нових дипломатичних дверей, зауважує видання. Українська сторона, у свою чергу, виявила відповідну ініціативу: 19 липня стало відомо, що саме Умєров запропонував нову зустріч у Стамбулі.
“Звичайна логіка полягає в тому, що не той, хто веде переговори (яку б посаду він не обіймав, там чи міністр, чи секретаря РНБО) зараз визначає, що ця зустріч відбудеться. Він може лише запропонувати президенту подумати над тим, що йому здається правильним, і погодитись або не погодитись. Якщо президент погоджується, тоді він видає спеціальні інструкції, які називаються директивами, після чого делегація чи окремий представник їде на переговори і виконує ці інструкції. Тому трошки воно якось прозвучало дивнувато, як на мене”, – зауважив з цього приводу ексміністр закордонних справ України та керівник Центру “поки що існуючої” Росії Володимир Огризко в ефірі 24 каналу.
Втім нагадаємо, що перший раунд переговорів між Україною та РФ відбувся у Стамбулі 16 травня цього року, другий – 2 червня. Й НАТО тоді тиснула на офіційний Київ, аби той відправив у травні на зустрічі з росіянами делегацію високого рівня. Проте Кремль у відповідь надіслав делегацію на чолі з Володимиром Мединським, котрий відзначився лише “лекціями з історії”, як заявив 14 липня генсек Альянсу Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі.
Як бачимо, і цього разу – що доволі красномовно – з боку РФ нічого не змінилося. Складові процесу й очікувані результати Для чого тоді зустрічатися з росіянами у Стамбулі знову? За словами Огризка, там відбуватимуться переговори по гуманітарній тематиці. “Це дуже, дуже важлива тема, бо кожна звільнена з полону українська людина – це те, заради чого треба працювати. І дуже добре, що в нас є СБУ, що в нас є інші спецслужби, які денно і нощно, як кажуть, працюють на цей результат, звільняють наших героїв. Тому що собі важко уявити ті умови в російських концтаборах, які вони переживають інколи роками. Тому ця робота, безумовно, вкрай важлива. І дуже добре, що є результати. Це, так би мовити, гуманітарний аспект”, – зауважив дипломат. Окрім того він додав, що у гуманітарній частині переговорів з росіянами мало би гостріше, чіткіше підійматися питання повернення вкрадених Росією українських дітей (за що Путін, зокрема, має ордер Міжнародного кримінального суду)
Втім є ще й політичний аспект переговорів. Так от, якщо говорити про нього – то очікувань, чесно кажучи, жодних. Бо те, що хоче від нас Росія – це називається одним словом: капітуляція, – застеріг Огризко.
За його словами, тут виникає певна загроза – що робитиме Росія, коли ми проведемо черговий цей третій, а потім можливо якийсь четвертий чи інший раунд? Вона скаже Трампу: “Ти хотів, щоб були переговори? Так ось вони, ми їх проводимо, вони йдуть”.
Але проблема в тому, що українці не хочуть відповідати на наші законні вимоги, тому ми їх вбиватимемо далі – бомбитимемо Київ, Харків, Одесу та всі інші міста в Україні, бо тільки таким чином ми можемо змусити їх прийняти наш ультиматум.
І виходить, “що ми у такий опосередкований спосіб працюємо на те, щоб ця російська пропаганда діяла саме таким чином”, – продовжив він.
Тому, на його думку, Україні треба чітко й ясно розділити ці два напрямки. Один напрямок гуманітарний, і там мають працювати спеціалісти, адже існують відповідні групи у державних установах, є громадські організації, працює Уповноважений з прав людини, діє Червоний Хрест, ООН.
Другий момент політичний, і там нині з РФ – “переговори ні про що”, за словами дипломата. “От Зеленський каже, що тут треба виводити ситуацію на рівень керівників. Ну, ідея правильна, але Путін скаже, і він вже про це говорить: “Так, я готовий, але зустріч має бути дуже добре підготовлена”. В перекладі з московицької це означає: допоки Зеленський не приїде і не підпише ультиматум, капітуляцію я з ним бачитися не хочу. От власне і все”, – пояснив Огризко. Ірина Носальська

Залишити відповідь